Stan dróg a transport

Trudno wyobrazić sobie dziedzinę przemysłu tak mocno uzależnioną od stanu dróg, niż transport i logistyka. Dla firm zajmujących się przewożeniem produktów albo ludzi, odpowiednia jakość siatki komunikacyjnej w danym państwie to zdecydowanie niższe koszty prowadzenia działalności oraz wyższy poziom świadczonych usług. Niestety poprawianie jakości dróg w kraju to projekt najbardziej kosztowny z możliwych – położenie kilometra autostrady to kilka milionów złotych, a położyć trzeba kilkadziesiąt kilometrów przynajmniej, aby takie rozwiązanie miało jakiekolwiek sensowne zastosowanie. Naturalnie to państwo musi wziąć na siebie ciężar tych innowacji i nie da się zrobić oczywistego i najważniejszego kroku w stronę nowoczesnej gospodarki, jeśli nie zainwestuje się w drogi.

W Polsce ostatnie lata, a właściwie dekada, to kolosalny wzrost wydatków na poprawianie warunków drogowych – powstało mnóstwo dróg ekspresowych i szybkiego ruchu, ale przede wszystkim przybyło autostrad. Miasta doczekały się obwodnic i innych ważnych rozwiązań w ciągach komunikacyjnych, które do tej pory utrudniały realizowanie zleceń. Jeśli ciężarówki musiały przejeżdżać na jedynej trasie przez centra kilku miast – zawsze oznaczało to drastyczny spadek tempa całego przewozu. W kabotażu unikanie takich wąskich gardeł komunikacyjnych to absolutna podstawa. W przeciwnym razie kierowcy wjeżdżającemu w godzinach szczytu do dużego miasta swoim samochodem ciężarowym, grozi prawdziwy paraliż.

Reputacja polskich firm i kierowców

Firmy transportowe w Polsce świadczą bardzo wiele usług kabotażowych, przewożą ludzi i wynajmują przestrzeń magazynową oraz specjalistyczne samochody do przewozu towarów wielkogabarytowych. Wszystko to sprawia, że polskie firmy transportowe nie narzekają na brak zleceń i zawsze prezentują wysoki poziom wśród europejskich firm logistycznych. Polskie przedsiębiorstwa transportowe zainwestowały w ostatnich latach wiele w swoje technologiczne zaplecze, flotę samochodów, dzięki czemu mogą dzisiaj realizować nawet najbardziej założone zlecenia kluczowych klientów biznesowych i korporacyjnych. Bardzo ważnym elementem przemawiającym na korzyść tych firm z Polsce jest także niesamowite doświadczenie ich najlepszych kierowców. Mają oni na europejskich drogach doskonałą reputację popartą świetnymi statystykami bezwypadkowej jazdy.

Korzyści członków Wspólnoty

Polska niewątpliwie bardzo wiele zyskała jako członek Unii Europejskiej. Nasza pozycja na arenie międzynarodowej uległa kolejnemu wzmocnieniu, a dzięki bardzo aktywnemu wykorzystywaniu środków europejskich z funduszy spójności i rozwoju regionalnego udało się bardzo konkretnie zmienić rzeczywistość drogową w naszym kraju. Dzisiaj podróżowanie przez Polskę jest dla przewoźników dużych i szybko psujących się towarów, wyjątkowo udogodnione. Najważniejsze jest jednak to, że w Polsce jako członku Unii Europejskiej, nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów ani kontroli na granicach dla państw ze Strefy Schengen. Oczywiście dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy nie ma takich przywilejów, ale wymiana handlowa i przez tu ruch transportowy pomiędzy Polską a innymi członkami Unii Europejskiej jest bardzo intensywny i stanowi dla naszego budżet bardzo solidny wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *