Rola transportu w gospodarce

Transport – ważny we wszystkich dziedzinach

Transport można zaliczyć do niezwykle ważnych rzeczy na całym świecie, gdzie są przewożone różne produkty czy też nawet samochody lub też nawet artykuły spożywcze i owoce. Bez transportu, czy to wodnego czy lądowego nie można by było mówić o tak rozległej sprzedaży i wiele produktów nie mogłoby trafić czy to na polski rynek czy też zagraniczny, dlatego jest to ważny element naszego życia. Obecnie firmy zajmujące się świadczeniem usług tego typu muszą spełniać określone prawem i stosownymi przepisami normy, w zależności od tego co ma być transportowane. Gdy mowa o produktach tak zwanych łatwo psujących się, zazwyczaj konieczne jest ich przewożenie samochodami, umożliwiającymi utrzymanie jednej, określonej temperatury. Całkiem odrębne przepisy dotyczą także kwestii transportowania zwierząt.

Transport zwierząt i wymogi

Transportowanie zwierząt i dotyczące tego przepisy uzależnione są przede wszystkim od tego, jakie zwierzęta mają być transportowane. Nieco inaczej bowiem należy podchodzić do transportu zwierząt takich jak bydło, a całkiem inaczej przewozi się zwierzęta domowe jak psy i koty czy drób. W każdej sytuacji jednak należy zapewnić im odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne warunki podróży, nie można bowiem zapominać o tym, że są to żywe stworzenia. Muszą one mieć odpowiednią ilość miejsca, dlatego też przepisy określają to, ile zwierząt można przewozić danymi samochodami. Na pewno w każdy sytuacji należy im także zapewnić odpowiednią wentylację samochodów i naczep, w których są one transportowane. Tak samo ważną kwestią jest także to, aby w czasie podróży zwierzęta miały zapewniony bezproblemowy dostęp do wody i pożywienia, szczególnie w czasie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Szczegółowe przepisy określają także to, jakie dokumenty czy pozwolenia musi posiadać osoba świadcząca tego typu usługę.

Realizowanie transportu zwierząt na terenie kraju

Przewożąc zwierzęta na terenie kraju konieczne jest posiadanie ukończonego kursu konwojenta zwierząt. W sytuacji gdy podróż ma być dalsza niż 50 km, lub też jej celem jest inna gmina, należy także posiadać obowiązkowo paszporty handlowe zwierząt. Oczywiście wymogi dotyczące odpowiedniego przygotowania środka transportu pozostają niezmienne, bez względu na to, czy ma to być podróż na terenie Polski, czy tez poza jej granice.

Jak przygotować transport zwierząt za granicę?

Jeżeli zwierzęta mają być przewiezione poza granice kraju, obowiązkowo trzeba posiadać także świadectwa zdrowia zwierząt. Ponadto konieczne jest przygotowanie szczegółowego, uwzględniającego przede wszystkim postoje planu podróży. Tutaj nie można zapominać o tym, że przerwy w podróży powinny być organizowane co 8 godzin, jeżeli mowa o transporcie bydła. Z pewnością jednak innym zwierzętom także taka przerwa nie zaszkodzi. Gdy transportowane jest ptactwo domowe, umieszcza się ptaki w odpowiedniej wielkości klatkach, w których bez problemu mogą one wstać. W przypadku transportu bydła stosuje się specjalne przegrody, które uniemożliwiają zwierzętom zbyt duży ruch i tym samym zabezpieczają je przed tym, aby zrobiły sobie krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *